vadipats.lv

Naudas uzskaite vadipats.lv sistēmā

Saimniecisko darbību uzsākot vai mainot uzskaites sistēmu bieži vien rodas neskaidrības attiecībā uz sākuma naudas atlikumu. Kā to reģistrēt, kur to uzrādīt utt? Kā vienkāršāk administrēt saimnieciskās darbības naudas plūsmu, lai tā nejūk ar personīgiem izdevumiem?

Šie jautājumi bieži ir radušies sistēmas lietotājiem, tāpēc esam sagatavojuši rakstu.

Pirmkārt jāizdala trīs jautājumi:

  1. Jaun-reģistrētā sākuma kapitāls un tā reģistrācija sistēmā
  2. Sākuma atlikumu reģistrācija sistēmā mainot uzskaites sistēmu
  3. Optimāla darbība ar naudas līdzekļiem, lai atvieglotu reģistrāciju sistēmā un ikdienas darbā.

Sākuma kapitāls

Jebkuras formas mikrouzņēmējam, kas lieto vienkāršo ierakstu (pašnodarbinātais, reģistrēta fiziskā persona, individuālais komersants, individuālais uzņēmums u.c. turpmāk tekstā SDV) likums neprasa ieguldīt sākuma kapitālu. Līdz ar to jaun-reģistrētam SDV sākuma naudas līdzekļu atlikumi ir 0. Taču bieži vien darbības nodrošināšanai ir nepieciešami naudas līdzekļi vēl pirms tie nopelnīti ar saimniecisko darbību. Šādos gadījumos ierastā prakse ir izmantot aizņēmumu no sevis vai kāda cita.

Aizņēmums tiek reģistrēts kā ieņēmumi, kas neattiecas uz ienākuma nodokļa aprēķinu – „Nav attiecināmi uz IIN”. Līdzīgi, kā ieņēmumi, tiek reģistrēti arī izdevumu aizdevumu atmaksājot.

Esam jau norādījuši, ka mūsuprāt personīgās naudas ieguldījumam nav nepieciešami nekādi citi dokumenti, kā adekvāts ieraksts žurnālā, jo slēgt līgumu pašam ar sevi nav pamata.

Sākuma atlikumi

Mainot uzskaites sistēmu, obligāti ir pareizi ievadīt arī naudas sākuma atlikumus. Vadipats.lv sistēmā Sākuma atlikumi ir ievadāmi pie uzstādījumiem (iepriekš saukts par „profils”). (norādīts Lietošanas pamācības 5.lpp). Tas ir apzināti norādīts pie uzstādījumiem, jo sākuma atlikumi nav darījumi žurnāla kontekstā. Turklāt pie sākuma atlikumiem svarīgi ir arī Valūta. Šobrīd sistēmā izmantojam likumdošanā norādīto LVL – pēc bankas kursa. Bet perspektīvā paredzēta arī valūtas vadība un šeit varēs norādīt arī nepieciešamās izvēlnes un atlikumus valūtā.

Naudas optimālāka uzskaite

Vadipats.lv iesaka pirmkārt nodalīt saimnieciskā darbībā izmantojamu kontu un otrkārt izvairīties no darījumiem skaidrā naudā.

Kā jau norādīts vadipats.lv 7 padomos uzņēmējiem - atsevišķs konts atvieglos saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzkaiti, jo pa vidu nejauksies personīgie ieņēmumi un izdevumi. Ik mēnesi no saimnieciskās darbības konta uz personīgo kontu pārskaitāt noteiktu summu, kas pēc jūsu aprēķiniem ir neto ienākumi un šos līdzekļus tērējiet personīgām vajadzībām. Tādējādi no saimnieciskās darbības konta atliks maksājami vien tie izdevumi, kas pilnībā vai daļēji ir saistīti ar saimniecisko darbību, bet tas ir ievērojami mazāk kā uzskaitīt personīgos pirkumus, izklaidi u.c.

Ierobežojot darījumus skaidrā naudā, atvieglosiet savu uzskaiti, jo kā pieredze rāda, tad visgrūtāk apkopot skaidras naudas darījumus, bieži skaidrā naudā izveidojās pārtēriņš, vai arī uzkrājas liels atlikums. Sekojot šī ieteikuma pirmajai daļai attiecībā uz konta nodalīšanu arī skaidrās naudas izmantošana saimnieciskā darbībā ievērojami sarūk.

 

Atgādinām, ka uz gada beigām naudas atlikumi skaidrā naudā ir jāinventarizē ar atbilstošu inventarizācijas aktu, bet nauda bankas kontā jāsalīdzina ar apstiprinātu konta izdruku uz perioda beigām.

Naudas kustības starp banku un skaidru naudu reģistrācija vadipats.lv sistēmā

 

Ikdienā reģistrējot naudas kustību starp Banku un Skaidru naudu sistēmā reģistrējami 2 darījumi ar norādi "Neattiecināms uz IIN aprēķinu". Attiecīgi norādot par izdevumiem to veidu (banka vai skaidra nauda), no kurienes nauda tiek izņemta un par ieņēmumiem norādot to veidu, kur nauda tiek ielikta.  Šie darījumi nekad un nekādi neietekmē atskaites un nodokļu aprēķinus.

www.vadipats.lv
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
26.01.2011
papildināts 15.03.2011