vadipats.lv

Kā atšķirt saimnieciskos un nesaimnieciskos izdevumus?

Maksājamo ienākumu nodokli nosaka ne vien nodokļa apmērs vai ienākumi, bet arī izdevumi. Bieži vien noteikti izdevumi nevar samazināt apliekamos ienākumus, jo šie izdevumi daļēji vai pilnā apmērā nav uzskatāmi par saistītiem ar saimniecisko darbību. Atdalīt izdevumus saimnieciskā darba veicējam ir īpaši sarežģīti, jo visi izdevumi ir saistīti ar vienu un to pašu fizisko personu, tāpēc nepieciešams sekot parametriem, kas identificē nesaimniecisko darbību.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļu maksātājiem jeb vienkāršā ieraksta lietotājiem likums „Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” 11.pants un MK noteikumiem 899 definē gan saistītos, gan ar saimniecisko darbību nesaistītos izdevumus.

Pēc būtības likums nevar uzskaitīt visus gadījumus, tāpēc, ja izdevumi ir adekvāti pamatoti un neatbilst zemāk aprakstītajam, tad jebkuri izdevumi var būt uzskatāmi par saistītiem ar saimniecisko darbību. Bet ar saimniecisko darbību saistītajos izdevumos netiek ieskaitīti izdevumi, kas atbilstoši likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli" 5.pantam nav uzskatāmi par tādiem izdevumiem, kas ir tieši saistīti ar saimniecisko darbību, piemēram izdevumi par:

 • īpašnieku vai darbinieku atpūtu;
 • atpūtas ceļojumiem,
 • izklaidēšanās pasākumiem,
 • ar saimniecisko darbību nesaistītiem īpašnieku vai darbinieku braucieniem ar nodokļa maksātāja autotransportu (skat zemāk),
 • pabalstiem,
 • dāvinājumiem, ziedojumi
 • citiem maksājumiem, kas ekonomiski nav saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību.

Papildus likums par „Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” definē izdevumus, kurus pilnā apmērā vai daļēji nedrīkst uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem:

 • soda naudas maksājumi;
 • 50% no pamatlīdzekļu nolietojuma, ja pamatlīdzeklis tiek lietots arī ne saimnieciskajai darbībai, bet nav iespējams precīzi identificēt nesaimnieciskās lietošanas proporciju. Ja proporciju ir iespējams identificēt, tad ar saimniecisko darbību nesaistītos izdevumos iekļauj attiecīgo pamatlīdzekļu nolietojuma daļu.
 • Proporcionāli ne-saimnieciskai darbībai nobraukto kilometru skaitam aprēķinātais vieglās automašīnas vērtības nolietojums, bet ne mazāk kā 30%.
 • Ne mazāk kā 30% no saimnieciskai darbībai lietotās vieglās automašīnas izdevumiem, ja tiek vesta ceļa maršruta karte (ceļa zīmes). Ja ceļa zīme netiek vesta tad 50% no vieglās automašīnas izdevumiem tiek uzskatīti par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem.
 • Ne mazāk kā 30% no telpu vai mantu izdevumiem, kuri tiek lietoti arī personīgām vajadzībām, bet saimnieciskās darbības proporcija nav objektīvi un dokumentāli noteikta. Ja telpas vai manta netiek izmantota personīgām vajadzībām, tad visas izmaksas ir saistītas ar saimniecisko darbību.

www.vadipats.lv
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
01.11.2010